24 Mayıs 2019
  • İstanbul21°C
  • Ankara14°C

TIR ŞOFÖRLERİNE BU KEZ ALMANYA’DAN “DAVETİYE” ENGELİ

İhracatımıza çıkarılan tarife dışı engeller devam ediyor. 2015 yılında UND’nin girişimleriyle sona eren Yunanistan’ın talep ettiği TIR sürücülerine verilen vizede “davetiye” şartını bu kez Almanya gündemine aldı.

TIR şoförlerine bu kez Almanya’dan “davetiye” engeli

06 Aralık 2018 Perşembe 09:27

Türkiye’nin ihracatta en önemli pazarlarından Almanya, TIR şoförü vize başvurularında yeni bir belge zorunluluğu getirdi. Almanya Büyükelçiliği başlattığı uygulama ile TIR şoförü vize başvurularında CMR’nin yanı sıra Almanya’daki alıcı tarafından teyit yazısı/davetiye gönderilmesini talep ediyor.

Almanya’ya yapılan ihracatı sekteye uğratacak bu uygulamanın en çok Türkiye’de yerleşik üretim yapan Alman firmalarına zarar vereceğine dikkat çeken UND Yönetim Kurulu; “TİM’in son açıklanan Kasım ayı ihracat rakamlarına bakıldığında 1. 4 milyar Dolar’la Almanya ilk sırada yer alıyor. Türkiye’den AB’ye yapılan ihracatın yüzde 50’si Avrupalı firmalar tarafından, bunun yüzde 29’u ise Türkiye’de yerleşik Alman firmalar tarafından yapılmakta. Bu firmaların ürettiği yükü taşıyan TIR sürücüleri için Almanya’nın başlattığı vize müracaatlarındaki davetiye teyit uygulaması hem vize süreçlerini zorlaştırıyor hem de Avrupalı ve Alman firmaların yüklerinin geç teslim edilmesine neden oluyor ve ekonomik zarar veriyor” dedi.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği, (UND) 2015 yılında Yunanistan’ın getirdiği davetiye şartını, başvuru sürecinde davetiye yerine, sürücülerden “UND Garanti Mektubu” istenmesi kaydıyla çözmüştü. Nakliyeciler, buna benzer bir çözümün Almanya için de uygulanabileceği görüşünde.

Ancak, öyle gözüküyor ki bu engellerin birini çözseniz de diğerinin başlamasına DUR diyemiyorsunuz. Gerçek çözüm ise, altında dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in imzası olan ve o günlerde “büyük bir başarı” olarak lanse edilen 1996 yılındaki Gümrük Birliği anlaşmasının revize edilmesinde yatıyor.

Selçuk ONUR - LOJİPORT

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.