04 Temmuz 2020
  • İstanbul30°C
  • Ankara31°C

YUNANİSTAN'DAN TÜRK TEKNELERİNE ‘TİCARİ FAALİYET’ CEZASI

Yunanistan'ın ‘Yunan adalarının reklamı yapılarak yolcu taşımak ve ticari faaliyette bulunmak’ gerekçesiyle Türkiye’den Yunan adalarına yapılan turlar çerçevesinde turistik amaçlı yolcu taşıyan tekne başına 5 bin euro para cezası kestiği ileri sürüldü.

Yunanistan'dan Türk teknelerine ‘ticari faaliyet’ cezası

12 Haziran 2019 Çarşamba 11:20

Yunanistan, Türkiye’den Yunan adalarına gerçekleştirilen turlar çerçevesinde turistik amaçlı sınırlı sayıda yolcu taşıyan gemi, yat ve tekneye para cezası kesti. Tekne ya da yat başına kesilen ceza tutarı 5 bin euro.

Gerekçe, “Yunan adalarının reklamı yapılarak, yolcu taşımak. Ticari faaliyette bulunmak.” Para cezasını ödemek istemeyen gemi ya da teknenin limandan çıkışına izin verilmediği öğrenildi.

Türkiye’den bazı gemi, yat ve tekneler aralarında Kos, Midilli, Sakız, Girit gibi Ege Denizi’nde bulunan adalara turistik seyahat ve tur düzenliyor. Bayram tatili döneminde de Türkiye’den Yunan adalarına turistik amaçlı seyahat ya da turlar gerçekleştirildi.

CEZA KESTİLER

Habertürk’te yer alan habere göre Yunanistan, bazı yat ve gemilere ceza kesti. Gemi başına kesilen ceza tutarının 5 bin euro olduğu belirtildi. Denizcilik sektörü, 3 yat ya da tekneye bu kapsamda ceza kesildiğini söyledi.

Peki, Yunanistan neden ceza kesti? Gerekçe, “Yunan adalarının reklamı yapılarak, yolcu taşımak. Diğer bir deyişle ticari faaliyette bulunmak.”

Bazı gemiler, cezayı ödemek istemedi. Yunanistan, para cezasını ödemek istemeyen gemilerin limandan çıkışına izin vermedi.

“BENİM ÜLKEMİ PAZARLAYAMAZSIN”

Sektör kaynakları, bu gemilerin veya teknelerin kendi internet sitelerinde ya da bazı sitelerde Yunan adalarına turlar gerçekleştirdiklerine yönelik duyuruların bulunduğuna işaret ederek “Yunanistan, bu duyuruları ticari faaliyet kapsamında reklam olarak kabul ediyor. Yunanistan, ‘Sen benim ülkemi pazarlayamazsın’ diyor. Bunun Yunanistan’ın ekonomik durumuyla da ilgisi var. Bu çerçevede ceza kesildiğini öğrendik. Gerekli girişimlerde bulunduk. Konu, hem Ankara’ya hem Atina’ya yansıdı. Bu uygulamanın Türkiye’ye özgü olmadığı bilgisi verildi” dedi.

DENİZ HABER AJANSI

LOJİPORT

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.