04 Temmuz 2020
  • İstanbul23°C
  • Ankara20°C

ZF'DEN DÜNYANIN İLK HARİCİ YAN HAVA YASTIĞI SİSTEMİ

ZF, dünyanın ilk çarpışma öncesi yolcu güvenliği sistemini çarpışmadan önce açılabilecek harici bir yan hava yastığı ile sundu. Bu güvenlik teknolojisi yandan darbe alınan çarpışmalarda yolcuların yaralanma riskini yüzde 40'a kadar azaltıyor.

ZF'den dünyanın ilk harici yan hava yastığı sistemi

10 Haziran 2019 Pazartesi 09:55

 Yandan alınan darbeler neticesinde meydana gelen çarpışmalar en tehlikeli trafik kazaları arasında yer alıyor. Almanya’da bu tip kazalara karışan yolcuların üçte biri hayatını kaybetmiş. ZF tarafından yeni geliştirilen çarpışma öncesi güvenlik sistemi prototipi, çarpışmadan milisaniyeler öncesinde aktive edilen bir harici yan hava yastığı kullanıyor. Oluşturulan ek yanal ezilme bölgesi sayesinde yolcuların hayatları kurtarılabilmekte ve yaralanmalarında yüzde 40’a kadar azalma sağlanabilmekte. Bunu gerçekleştirebilmek için ZF, aracın sensör ağına bağladığı hava yastıkları ile birlikte, çarpışma ihtimalini sürekli gözlemleyen ve kaza ihtimaline karşı hava yastıklarını aktive etmek üzere arka planda çalışan algoritmalar geliştirdi.

ZF, Memmingen’de harici bir yan hava yastığı bulunan, dünyanın ilk çarpışma öncesi yolcu güvenliği sistem prototipinin canlı tanıtımını yaptı. ZF’nin İleri Mühendislik ekibindeki Güvenli Mobilite Sistemleri bölüm başkanı Uwe Class, “Bu güvenlik sisteminin, aracın yandan darbe aldığı kazalarda, yolcuların ciddi yaralanmalarını önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip olduğunu vurguladık” dedi.

Göz açıp kapatıncaya kadar olan sürede sistem harekete geçiyor

Bu sistemin geliştirilmesindeki en büyük zorluk, kaçınılmaz bir çarpışmayı güvenilir bir şekilde algılamak ve çarpışma gerçekleşmeden önce dış hava yastığının açılmasını sağlamak. Sistem, hava yastığını açmaya ve şişirmeye karar vermek için yaklaşık 150 milisaniyeye sahip - kabaca bir insanın gözünü kırpması gereken zaman kadar.

Aracın sensörleri önce olası bir etkiyi hızlı ve doğru bir şekilde tanımlıyor. Bu birbirine bağlı kamera, radar ve lidar ile mümkün oluyor. Sistem yazılımı içindeki algoritmalar, bir çarpışmanın kaçınılmaz olup olmadığına ve hava yastığının açılmasının hem mümkün hem de faydalı olacağına karar veriyor. Bu kararların hepsi olumlu ise, sistem hava yastığını doldurmak için şişiriciler ateşleniyor. Araca bağlı olarak 280 ila 400 litre arasında bir kapasiteye sahip olan hava yastığı, A ve C sütunları arasındaki kapı alanında ek bir ezilme bölgesi oluşturmak üzere marşpiyelden yukarı doğru genişliyor.

zf-yan-hava-yastigi.jpg

Yaralanma riskinin azaltılması

Yandan darbe alınan kazalarda, yolcu kabini deforme oldukça bu tarafta oturan yolcuların göğüs bölgesinden ciddi yara alma riski de artmaktadır. ZF çarpışma öncesi güvenlik sistemi çarpmak üzere olan aracın darbesini yüzde 30'a kadar indirebiliyor ve bu da yolcuların yaralanma riskini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı oluyor.

LOJİPORT

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.