17 Ağustos 2019
  • İstanbul22°C
  • Ankara24°C

ZÜBEYDE HANIM GEMİSİ, MİLLET KIRAATHANESİ OLUYOR

İzmir’in simgelerinden biri olan ve Kordon’da demirli bulunan Atatürk’ün annesinin adını taşıyan ‘Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’’, millet kıraathanesine dönüştürülüyor.

Zübeyde Hanım Gemisi, millet kıraathanesi oluyor

04 Aralık 2018 Salı 14:28

İzmir’in simgelerinden biri olan ve Kordon’da demirli bulunan ‘Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’’, millet kıraathanesine dönüştürülüyor. Atatürk’ün annesinin adını taşıyan müze geminin üzerine “Denizci Millet Kıraathanesi yakında hizmetinize açılacaktır” yazılı bir afiş asıldı. İzmirliler bu gelişmeye büyük tepki gösterirken, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da konuyu TBMM gündemine getirdi. Müze gemi 2014 yılında halen TBMM Başkanı olan Binali Yıldırım tarafından hizmete açılmıştı.

zubeyde_hanim_ship_museum_p24.jpg

CHP'li Bakan SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, “Koskoca İzmir'de millet kıraathanesi yapacak yer mi bulamadın ey AKP… Gözünü dünyanın en büyük liderini doğuran ananın Zübeyde Hanımın ismini taşıyan gemiye mi diktin ?” dedi ve şunları söyledi:

 ‘'Bu gemi İzmirliler için çok önemlidir. Kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılmasında eşsiz bir yeri olan Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi, Denizcilik ile ilgilenen ve bu mesleği yapmak isteyenler için muhteşem bir eğitim yuvasıdır. Gemi'nin diğer önemi ise; mezarı da İzmir'de bulunan Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın hatırasını yaşatıyor olmasıdır. Bu müzeyi kıraathaneye çevirmek neye hizmet edecek. İzmir'i rakıdan ibaret sanan muhteremler, bu kenti anlayamaz. Cumhuriyet'in değerlerine karşı uygulamalara izin vermeyeceğiz”

TBMM'YE TAŞINDI

CHP'li Bakan bu konuda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM'ye önerge de verdi. Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi 2014 yılı Mart ayında açılmış ve açılış törenine o dönem AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım da katılmıştı. Yıldırım açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Yüzer Müze, bir yandan büyük Atatürk'ün validesi Zübeyde Hanım'ın hatırasını yaşatırken diğer yandan da genç yavrularımıza denizciliği, deniz sevgisini öğretecektir” demişti.

Deniz AYHAN - SÖZCÜ

LOJİPORT

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.